среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пентагон купува 80.000 „Блeкбери“ телефони

Изборот е направен поради безбедноста на уредите

Blackberry Stock

Поврзани вести

Американскиот Пентагон најави дека до крајот на јануари на своите вработени ќе им подели 80.000 телефони „Блекбери“, што ќе значи добра финансиска инјекција за канадската компанија.

Пентагон ги купил телефоните од оваа марка, со што се потврдува безбедноста на овие уреди, иако на пазарот веќе подолго време не може да се соочи со конкурентите со Андроид систем или „Ајфоните“.

Американското Министерство за одбрана се одлучи на таков чекор поради сигурноста која што ја пружа „Блекбери“ при пренос на податоците, што е посебно важно по минатогодишната афера со Едвард Сноуден.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести