вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Пентагон потрошил 424 милиони долари за кампања против џихадистите

Портпаролот на американското Министерство за одбрана, контраадмирал Џон Карби изјави дека Пентагон просечно дневно троши 7,6 милиони долари за воздушните напади и за разузнавачките летови.

jihadisti

Последни вести

Пентагон соопшти дека потрошил 424 милиони долари за воената кампања против групата Исламска држава во Сирија и во Ирак, објави МИА.

Портпаролот на американското Министерство за одбрана, контраадмирал Џон Карби изјави дека Пентагон просечно дневно троши 7,6 милиони долари за воздушните напади и за разузнавачките летови.

Тој истакна дека локалните безбедносни сили во Ирак бележат успеси во борбата против џихадистите, а во Кобане локалните курдски сили контролираат поголем дел од градот.

– Напредокот е бавен и тешко е да се каже кога ќе има пресврт во битката со ИД, наведе Карби.

Тој истакна дека е можно оружјето фрлено од американските воени авиони за курдските борци да е земено од исламистите, но оти не може да ја потврди вчера емитуваната видео-снимка на која се гледа американско оружје во рацете на екстремистите.

– Во неделата за Курдите кои се борат во Кобане, беа фрлени 28 пакети. Еден од нив е уништен за да не биде одземен од непријателот, соопшти Централната команда на САД.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести