петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Пентагон потврди дека се распоредува војска долж руската граница

pentagon

Последни вести

Од Пентагон е потврдено дека се врши распоредување војска долж руската граница за да се обезбеди долгорочен „мир и стабилност“ во регионот.

Москва претходно го обвини НАТО за значително зголемување на воздухопловните активности и разузнавачките летови во зоната на границата.

Претставник на Пентагон за руските медиуми изјави дека военото присуство на Алијансата е зголемено, но оти сите операции се спроведуваат крајно транспарентно.

– Сегашните напори на Европската команда на американските вооружени сили се во согласност со операцијата „Атлантска решеност“ и ја демонстрира американската посветеност на заедничката безбедност на НАТО, долгорочниот мир и стабилност во регионот, посебно во светло на руската вмешаност во Украина, истакна претставникот на Пентагон.

Шефот на Контролниот центар за национална одбрана генерал полковник Михаил Мизинцев изјави дека присуството на НАТО во Источна Европа ја загрижува Москва.

Најчитани вести