четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Пензија во Австралија на 70 години

Ова е втор пат во неколку години Австралија, која е притисната од стареењето на популацијата и буџетски проблеми да ја подига старосната граница за заминување во пензија.

pen

Поврзани вести

Австралија ќе го подигне прагот за заминување во пензија на 70 години, потврди австралискиот министер за финансии. Новатат старосна граниза за заминување во пензија ќе важи од 2035 година и ќе се однесува на оние кои се родени по 1965 година.

Ова е втор пат во неколку години Австралија, која е притисната од стареењето на популацијата и буџетски проблеми да ја подига старосната граница за заминување во пензија. Претходно, лабуристичката влада одлучи дека од 2023 година, австралијанците ќе одат во пензија на 67 години, наместо сегашните 65. Тамошниот министер за финансии овој потег го оправдува како само една од низате мерки за намалување на државните трошоци и намалување на буџетскиот дефицит.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести