понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пензионерите добиваат бесплатно возење и во недела

Според предизборната програма на ВМРО-ДПМНЕ, бесплатен градски превоз ќе се овозможи и за студентите во четврток. Како што најави директорот на ЈСП, Мишо Николов, наскоро, оваа одлука ќе се најде на дневен ред на Советот на Град Скопје, по што, доколку добие зелено светло од советниците ќе почне да се применува.

Ова се новите цени за градскиот превоз

Ова се новите цени за градскиот превоз

Поврзани вести

Веќе од следниот викенд, пензионерите ќе се возат бесплатното во автобусите на ЈСП и во недела.

Со оглед на тоа што Парламентот е веќе конституиран, не постојат веќе пречки за одлуката да почне да се применува. Пензионерите досега во автобусите на градскиот превоз во Скопје се возеа бесплатно во вторник, петок и сабота. Одлуката за „бесплатна недела“ беше донесена уште пред  изборите, но не можеше да се применува заради одредбите во Изборниот законик.

Според предизборната програма на ВМРО-ДПМНЕ, бесплатен градски превоз ќе се овозможи и за студентите во четврток. Како што најави директорот на ЈСП, Мишо Николов, наскоро, оваа одлука  ќе се најде на дневен ред на Советот на Град Скопје, по што, доколку добие зелено светло од советниците ќе почне да се применува.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести