Спорт

Переира го откачи Интер и му се закачи на Сао Пауло

Переира го откачи Интер и му се закачи на Сао Пауло

Репрезентативецот на Уругвај и сега веќе поранешен фудбалер на италијанскиот калчо гигант Интер, Алваро Переира пред неколку часа и официјално беше претставен како најнова аквизиција на бразилскиот прволигаш Сао Пауло.

Офанзивниот бек во следните 18 месеци ќе настапува како позајмен фудбалер, а по истекот на позајмицата, Переира ќе има статус на слободен фудбалер и ќе може без никакви проблеми да ја продолжи соработката со бразлскиот клуб.

“Ова е големо задоволство но и голем предизвик. Ќе играм за Сао Пауло, за најпознатиот клуб во Бразил. Сакам да ја продолжам традицијата, сакам да бидам новиот Уругваец кој имал успешна кариера во дресот на Сао Пауло. Ми се исполни големиот сон да играм за еден од најдобрите клубови во целиот свет”, изјави Переира.