среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Перковиќ екстрадиран во Германија

Претходно, меѓу Хрватска и Германија е договорена екстрадицијата да биде денеска.

perkovik

Поврзани вести

Поранешниот функционер на југословенската УДБА, Јосип Перковиќ е екстрадиран во Германија. Тој за Минхен отпатувал со редовна линија нешто по 13 часот.

Хрватскиот претседател, Иво Јосиповиќ изјавил дека по екстрадицијата на Перковиќ „таа приказна е завршена“ и дека треба да се почитува одлуката на судските власти.

„Досега бев многу јасен која е мојата позиција како претседател. Во Хрватска постои тројна власт, правосудна власт и Уставен суд, кој е посебен вид на судскивласти, и нивната одлука треба да се почитува, па поради тоа немам што да додадам“, рекол Јосиповиќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести