петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Пешевски-Едмунд Гарет: Поголема економска соработка меѓу Македонија и Велика Британија

IMG_2211

Поврзани вести

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Владимир Пешевски, оствари средба со новоименуваниот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во Република Македонија,Чарлс Едмунд Гарет.

Вицепремиерот Пешевски му посака добредојде и успех во работата на новоименуваниот амбасадор и воедно го запозна со политиките на Владата, наменети за развој на домашната економија. Се дискутираше за спроведените проекти, како и за проектите кои се во фаза на реализација, а се наменети за зголемување на конкурентноста на домашното стопанство и поттикнување на економскиот раст.

За време на средбата соговорниците изразија задоволство и ги поздравија билатералните односи помеѓу двете земји, кои се традиционално добри, карактеризирани со динамична разнообразна соработка.

Исто така изразија желби за понатамошен поттик на економската соработка помеѓу двете земји и зголемување на трговската размена.

Велика Британија е значаен трговски партнер на нашата земја, која минатата година се најде на третото место на листата на најголеми трговски партнери, со вкупна трговска размена во износ од 806 милиони долари.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести