четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Песната „Милена“ на „Нови фосили“ и’ била посветена на девојка од Неготино

novi-fosili.jpg500

Последни вести

Еден од најголемите хитови во богатата кариера на групата „Нови фосили“, песната „Милена“, лидерот на групата и авторот на музиката Рајко Дујмиќ го посветил на девојка од Македонија со која во Херцег Нови  поминал цела ноќ во зборување, а потоа оваа вечер во текст ја преточил Зринко Тутиќ.

А која е Милена за која била напишана една од најубавите песни на познатиот бенд, за еден српски портал, објаснил Дујмиќ.

– Цела ноќ  седев со една Милена, моја генерација, и без прекин зборувавме до рани утрински часови. Таа беше социјална работничка во Неготино. И кажав: „Милена ќе завршиш во песна“. Не ми веруваше, мислеше дека тоа и го велам на секоја девојка“.

1novifosili.jpg500

Меѓутоа славниот музичар си стоеше на зборот.

– На крајот и реков:„Сега ќе се разделиме и можеби никогаш повеќе нема да се видиме, но ќе видиш дека јас никогаш не лажам“. По две и пол години дојдовме во спортска сала во Неготино во рамките на турнеја која се викаше „Милена генерацијо“. Ми пријде редарот и ми кажа дека ме бара една жена со две деца и сопругот која тврди дека ме познава. Беше тоа мојата Милена. Кога ме виде таа почна да плаче и ми кажа дека не може да верува дека вакво нешто е возможно. Тогаш и кажав дека човек се држи за збор а вол за рогови“, раскажал Рајко Дујмиќ.

Песната „Милена“ била објавена во 1983 година, на албумот „Послије свега“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести