понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Песочна бура во Техеран,има и загинати

Државната телевизија јави дека биле одоложени меѓународните летови, а на автопатот јужно од Техеран се случил верижен судар во кој учествувале 20 возила.

teheran

Поврзани вести

Најмалку четири лица загинале, а 30 се повредени во песочната бура која вчера го погоди иранскиот главен град Техеран. Новинските агенции јавуваат дека бурата беснеела во градот со ветер чија брзина достигнувала повеќе од 110 километри на час.

Невремето предизвикало прекин на снабдувањето со електрична енергија во неколку квартови и урнало многу дрвја.
Државната телевизија јави дека биле одоложени меѓународните летови, а на автопатот јужно од Техеран се случил верижен судар во кој учествувале 20 возила.

Властите бараат децата, возрасните и оние со здравствени проблеми да не излегуваат од домовите.Бурата погодила и делови во централен Иран, но засега нема информации за некаква штета.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести