среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Пет години затвор за професор кој сексуално вознемирувал ученичка

Покрај таа казна, на која што може да се жали, нему му е изречена и забрана за вршење на професијата во траење од една година.

sud

Последни вести

Професор стар 55 години, под обвинение дека во Неготино сексуално вознемирувал ученичка, доби петгодишна затворска казна во Основниот суд во Велес.

Покрај таа казна, на која што може да се жали, нему му е изречена и забрана за вршење на професијата во траење од една година.

До правосилноста на пресудата, која ќе уследи ако не се жали во Апелациски, а потоа има можност да се жали и во Врховен суд, тој се наоѓа во домашен притвор.

Професорот беше обвинет минатата година дека во неколку наврати, во училишната библиотека повикувал 15-годишно девојче од училиштето. Кога девојчето ќе дошло во библиотеката, тој го допирал по телото и по интимните делови, стои во обвинението, кое судот го прифати.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести