петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Пет лица уапсени во Холандија – местеле натпревари

Фудбалер од „Силекс“ се обидел да намести натпревар

Фудбалер од „Силекс“ се обидел да намести натпревар

Поврзани вести

Финансиската полиција во Холандија уапси пет лица, осомничени за местење натпревари.

Три од нив се осомничени дека се дел од “криминална организација која делува во Холандија, а се занимава со нелегално обложување”, едно лице е обвинето за фалсификување документи, додека последниот од групата е осомничен за перење пари.

“Интегритетот на холандскиот фудбал мора да биде заштитен, и ние ја поддржуваме секоја акција на полицијата со цел спречување на местени натпревари, не само кај нас туку и секаде во светот” – се наведува во соопштението од Фудбалскиот сојуз на Холандија.

Најчитани вести