петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 44

Пет мртви и 19 исчезнати во несреќа кај хидроцентрала во Индија

Пет тела се пронајдени денеска во реката Беас во северот на Индија. Реката однела 24 студенти во неделата вечер кога од хидроцентралата во близина била испуштена голема количина на вода.

River_Teesta

Поврзани вести

Пет тела се пронајдени денеска во реката Беас во северот на Индија. Реката однела 24 студенти во неделата вечер кога од хидроцентралата во близина била испуштена голема количина на вода.

Студентите последен пат се забележани во неделата навечер на брегот на реката Беас. Петте тела се пронајдени утрово, а спасувачките екипи продолжуваат да трагаат по останатите 19 студенти, пренесува Си-Ен-Ен.

Растот за водостојот е предизвикан од отворањето на браната. Весниците пишуваат дека немало претходно предупредување до жителите кои домуваат во близина на брегот дека од хидроцентралата ќе се испушта вода.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести