петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Пет непријатни ситуации за време на оргазам

Последни вести

За оргазмот тешко може да се каже дека може да биде лош, но постојат и такви случаи. Луѓето што ги искусиле овие пет ситуации знаат за што станува збор!

  1. Оргазмична главоболка

Позната е и како главоболка за време на сексуална активност и се појавува непосредно пред или за време на оргазмот а се чувствувате како наеднаш да ви се случила експлозија од болка. Ако ви се случи ова посетете лекар.

  1. Невагинални оргазми

Постои барем еден познат случај на „синдром на оргазмот на стопалата“, а експертите бараат повеќе вакви случаи. Една жена пријавила дека почувствувала спонтан оргазам во левото стопало. НЕјзините лекари веруваат дека одредени нерви во нејзиниот нервен систем се вкрстиле, а ја излекувале така што и вбризгале анестезија.

  1. Болни оргазми

Ова најчесто оди заедно со болниот сексуален однос и дефинитивно е нешто поради што треба да се оди кај лекар. Болните оргазми може да бидат предизвикани од инфекции или повреди. Уште една можност е некои жени по еден оргазам, другите да го доживеат со голема болка. Во тој случај, треба малку да се смерите и да се воздржите од секс, затоа што нештата би требало да се вратат во нормала по неколку дена.

  1. Оргазми без престан

Константните оргазми можеби делуваат прекрасно, но жените што имаат постојани оргазми велат дека чувството е вистински пекол. Најмалиот притисок врз клиторисот од тесни фармерки или седење може да придвижат оргазми што траат со часови, па дури и денови, што станува болно. Лекарите не се сигурни што се причините, но постои можност за лекување.

  1. Оргазми и кивање

Кивањето што настанува за време на оргазмот всушност може да се случи. Научниците мислат дека станува збор за вкрстени нерви во автономниот нервен систем. Исто така, можно е луѓето со овој проблем да имаат еректилно ткиво во нострилките. Краткотрајно решение е да се користат капки за нос пред секс.

Најчитани вести