недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Пет нови специјалисти сакаат да работат на „Ало докторе“

alodoktoreee

Последни вести

Се зголеми интересот за работа во повикувачкиот центар на “Ало докторе”.

Допонителни 5 специјалисти изразиле интерес за работа во центарот. Сите имаат повеќе од 10 години работно искуство. Како што дознава zdravstvo24.mk, една од нив е докторка од Брза Помош која е специјалист.

Утре ќе се знае кога ќе почнат со работа. Од понеделникот кога стартуваше повикувачкиот центар досега има околу 1000 јавувања на граѓани кои барале лекарски совет за поголем број на патологии.

Неколку десетици по проценката на специјалистот биле упатени кон Брза Помош. Во центарот работат 13 специјалисти меѓу кои двајца веќе пензионирани. Дежураат и директорите на скопските клиники и здравствени установи во Скопје.

Иако е рано да се коментира, сепак, лекари велат дека центарот ја постигнал целта според која треба да се растерети службата за Итна помош каде досега се јавувале за се и сешто и може да се случи екипата да не стигне на место каде има итен случај.

Од друга страна, пак, граѓаните по телефон можат да добијат совети од специјалист за она што ги мачи. За болка во грб, стомак или колено, наместо на 194 како досега, советите ги добиваат на 15123.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести