четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пет пара групно се венчаа во Велес

500grupna-vencavka

Последни вести

Во организација на Повардарската епархија, синоќа во Соборниот храм „Свети великомаченик Пантелејон“ во Велес се одржа седмата групна венчавка.

За венчавката се пријавиле седум брачни пара, а дошле и се венчале пет.

-Целта на оваа венчавка е оние брачни парови кои поради низа причини пред многу години кога се земале не се венчале во црква, туку само во матично, сега да го извршат и овој свет чин, истакна свештеникот Мики Миовски, додавајќи дека Повардарската епархија тоа им го овозможува бесплатно и дека оваа традиција ќе продолжи и во наредните години.

Групната венчавка ја изврши Миовски, заедно со уште тројца свештеници од епархијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести