среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

ФОТО: Петар Рупески го фати светиот крст во водите на Охридското езеро

krst ohrid

Поврзани вести

Петар Рупески од охриската населба Варош го фати светиот крст кој што пред десетина минути беше фрлен во осветените води на Охридското езеро.

Оваа година во Охрид се пријавија околу 1.000 лица кои што требаше во осветените води на езерото први да стигнат до светиот крст, но најбрз беше Петар од населбата Варош.

Голем број посетители од земјата и од странство денеска се во Охрид да бидат дел од манифестацијата со која чествува големиот празник Богојавление-Водици.

DSC_2402

DSC_2465

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести