вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Петар Стано: Брисел претпочита ангажман, не повлекување на опозицијата

Ние ќе продолжиме да ги поттикнуваме политичките лидери да се ангажираат во конструктивен дух за решавање на актуелните прашања“, вели гласноговорникот на Штефан Филе, Петар Стано.

Peter-Stano

Поврзани вести

Гласноговорникот на Штефан Филе, Петар Стано во интервју за порталот „Фактор“ вели дека Брисел претпочита ангажман, а не повлекување, одговарајќи на прашањето какви се политичките последици со бојкотот на СДСМ и дали Македонија е пред сериозна политичка криза.

„Ние сме свесни дека главната опозициска партија е разочарана со изборниот процес и не ги признава резултатите. Ова е несреќна ситуација. Ние претпочитаме ангажман, а не повлекување. Ние ќе продолжиме да ги поттикнуваме политичките лидери да се ангажираат во конструктивен дух за решавање на актуелните прашања“, вели Стано.

Во однос на извештајот на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за изборите, Стано вели дека нивната проценка на избори се базира на широк спектар на прашања, кои се детално опишани во нивните извештаи.

„Во случај на вашите неодамнешни избори,  тие се изјаснија дека биле ефективно спроведени“, заклучува Стано.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести