недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 1

Петмина избодени при собир на нео-нацисти во Сакраменто (ВИДЕО)

Судири избиле меѓу приврзаници на Традиционалната работничка партија, која често се опишува како неонацистичка група, и учесници на контрапротест од антифашистичкото движење Антифа.

111

Поврзани вести

Најмалку пет лица се избодени денеска пред Капитолот во Сакраменто, во Калифорнија, при судири кои избиле за време на собир на активисти на ултра десницата и учесници во контрапротест.

Судири избиле меѓу приврзаници на Традиционалната работничка партија, која често се опишува како неонацистичка група, и учесници на контрапротест од антифашистичкото движење Антифа.

Untitled

Медиумите објавија дека пет лица се повредени, а некои од нив се наоѓале во критична состојба.

Полицијата употребила и солзавец за да ги растера демонстрантите.

Најчитани вести