среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 29

Петмина рудари не успеаја да се спасат од рудникот кај Зеница

rudnik 1

Поврзани вести

Петмина рудари загинаа во рудникот Распоточје кај Зеница каде што беа затрупани 34 рудари. Затрупувањето се случи по земјотресот кој го погоди тој дел од Босна и Херцеговина.

Спасувачките служби и техничкиот тим работеа од вчера кога се случи несреќата.

За среќа, вентилацијата во рудникот и понатаму работела и покрај потресот и затрупувањето инаку билансот на мртви, според проценките би бил поголем.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести