четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 49

Петнаесет лица приведени во операција против ИД во Истанбул

Петнаесет лица се приведени денеска во операција на полицијата против припадници на групата Исламска држава (ИД) во Истанбул, јави турската приватна телевизија Си-Ен-Ен Турк.

132895225

Последни вести

Полицајци од Одделот за борба против тероризмот на истанбулската полиција извршиле рано изутрината истовремени акции на десет локации во населбите Султангази, Есенјорт, Есенлер и Султанбејли.

Во операцијата се вклучиле и специјални единици и припадници на силите за брза реакција, како и хеликоптери.

Во операцијата се приведени петмина Сиријци, за кои се тврди дека биле обучени за извршување напади и десет други лица, кои им помагале. Приведените се испратени на сослушување во полиција.

Најчитани вести