сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 0

Петнаесет причини зошто треба да пиете вода со лимон

Големиот број течности ќе ги спречат главоболките, ќе го поттикнат работењето на мозокот, ќе го подобрат расположението и ќе ви помогнат да се решите од вишокот килограми.

voda-limon

Поврзани вести

Големиот број течности ќе ги спречат главоболките, ќе го поттикнат работењето на мозокот, ќе го подобрат расположението и ќе ви помогнат да се решите од вишокот килограми.

Сите знаеме дека е важно да испиете најмалку две литри вода дневно. Ако додадете во водата малку цеден сок од лимон, ќе имате голем број предности.

Еве само неколку добри страни на овој пијалак:

 • го подобрува варењето
 • го зајакнува имунитетот
 • го хидрира телото
 • дава енергија
 • ја обновува кожата и ја прави поубава
 • ги намалува воспаленијата
 • помага при слабеење
 • го алкализира телото
 • го чисти организмот
 • дејствува антивирусно и антибактериски
 • ги отстранува симптомите на настинка
 • го освежува здивот
 • го подобрува работењето на мозокот
 • се бори против тумори
 • водата со лимон е добра замена за кофеин

Се што ви треба се неколку филџанчиња мраз, малку свежи исцеден сок од лимон и тенко исечени парчиња лимон. Мразот прелејте го со вода и додадете лимон, добро промешајте, прекријте ја и ставете ја во ладилник да отстои најмалку два часа. Се препорачува овој пијалак да го пиете наутро.

Најчитани вести