недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Петнаесет уапсени под сомнение дека го прислушкувале Ердоган

erdogan

Поврзани вести

Петнаесет лица се уапсени под сомнение дека ја прислушкувале канцеларијата на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган и на други високи функционери.

Операциите се извршени во Анкара и во други турски градови, а меѓу уапсените е и поранешен телохранител на Ердоган.

Обвинителот Дуран Четин ги нареди претресите и апсењата на осомничените, меѓу кои има и полициски службеници.

Масовната полициска операција почна рано изутрината.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести