недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Петро Порошенко нов претседател на Украина

UKRAINE-RUSSIA-CRISIS-POLITICS-VOTE-POROSHENKO

Поврзани вести

Со 54,44 отсто од гласовите при обработени 93,91 отсто од гласачките ливчиња Петро Порошенко е победник на претседателските избори во Украина.

За Јулија Тимошенко гласале 12,89 проценти од избирачите, а за Олег Лјашко – 8,38 отсто.

Резултатот на Порошенко на изборите што се одржаа во недела е доволно висок, за да може тој да биде избран уште во првиот круг.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести