недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Петстотини дадилки се здобија со лиценца за работа

dadilkiiii

Последни вести

Петстотини дадилки кои го положиле тестот за проверка на стручното знаење, добиле лиценца за работа, пренесува телевизија Сител.

Инаку со овој документ може да чуваат деца во домашни услови, а со издавањето на лиценцата министерството за труд и социјала гарантира за нивната психофизичка состојба.

-На овој начин со воведувањето лиценци се заштитуваат родителите од било какви злоупотреби, вели Дарка Петрушевска, државен советник во МТСП за детска заштита.

Бабите и дедовците кои ги чуваат внуците се во категоријата семејна грижа и за нив нема потреба од лиценца. Од друга страна агенциите за дадилки задолжително мора да ангажираат лиценцирани негователки. Законот за заштита на деца предвидува казни од 500-1000 евра ако бебиситерките немаат лиценца , а агенциите не водат евиденција за корисниците и за дадените услуги.

-За физичките лица малку е потешко да се направи контрола, зошто неможеме да влегуваме по домови, но ако има пријава тогаш ќе влеземе и ќе извршиле контрола, вели Петрушевска.

Министерството за труд и социјала издало и 2800 лиценци за директорите и вработените во градинките. И за нив важат истите критериуми како и за дадилките. Лиценците за физичките лица важат 5 години, а за да им се обнови задолжително мора да поминат 10 часа обука.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести