петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Петта размена на заробеници во Украина

images

Последни вести

Припадниците на украинската војска и проруските сепаратисти извршија раземна на заробеници недалеку од Донњецк.

Украинската војска синоќа ослободила 60 проруски сепаратисти во замени за 30 припадници на украинската војска.

Размената е извршена на 30 километри северно од Доњецк на територија набљудувана на ОЕБС.

Размената на заробеници е едно од клучните точки во договорот кој е постигнат на 5 септември во Минск, престолнината на Белорусија, во текот на состанокот на Контакт групата во врска со Украина.

До сега се извршени четири размени по 37, 70, 38 и 28 заробеници.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести