понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Петти ден протести на хрватските ветерани

44444

Последни вести

 

 

 

 

Петти ден по ред ветераните – ивалиди од војната во Хрватска од 1991 до 1993 година протестираат пред зградата на Министерството за воени ветерани во Загреб, со барање оставка на ресорниот министер Предраг Матиќ и двајца негови блиски соработници.

Матиќ пристигнувајќи во својата канцеларија, децидно одби разговор со новинарите кои го чекаа за изјава. Тој само и оддаде почит на Невенка Топалушиќ, 60-годишна ветеранка од Војната со стопроцентна инвалидност, која почина во текот на ноќта меѓу вторникот и средата за време на протестот пред Министерството.

Многу жители на Загреб се насобраа за да им дадат поддршка на воените ветерани, а во пресрет излезе и Црвениот крст, кој им даде ќебиња, храна и пијалаци на демонстрантите.

Вчера беше одржан помен за почината Топалушиќ, на кој присуствува неколкустотици луѓе, кои палеа свеќи на местото на кое таа почина.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести