недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Пијте зелен чај ќе бидете попаметни

zelen caj

Последни вести

Освен што го чисти телото од отрови и го сузбива апетитот, зелениот чај е добар и за умот, потврдиле научниците од швајцарскиот Универзитет Базел.

Зелениот чај ги подобрува когнитивните функции и паметењето, а особено добро делува на работната меморија, пишува британскиот „Дејли мејл“.

Испитаниците по испиениот зелен чај подобро ги завршувале задачите кои ја ставаат во функција работната меморија. Тоа подобрување го потврдиле и снимки од мозокот. Научниците воочиле зголемена активност меѓу фронталниот и паријеталниот кортекс. Паријеталниот кортекс е задолжен за преработка и регулирање на виденото, додека фронталниот е одговорен за планирање, фантазија и креативност.

Зелениот чај освен што ја подобрува поврзаноста меѓу нервите во мозокот поради што научниците веруваат дека би можел да се користи во лечење на деменција и психички нарушувања кои предизвикуваат губење на меморијата.

Неодамнешните студии ја потврдиле добротворноста на зелениот чај, но досега ниту една не го открила неговото влијание на нервниот механизам во мозокот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести