понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Пилотите на „Луфтханза“ денеска повтроно на штрајк

Пилотите, според важечките закони, можат од 56-тата година да заминат во предвремена платена пензија, а штрајкуваат поради планот на „Луфтханза“ да се зголеми наведената старосна граница за предвремена пензија и да ги вклучи и самите пилоти во финансирањето на своите пензии.

LUFTHANSA_STRIKE

Последни вести

Водечкиот германски синдикат на пилотите повика на нов штрајк на вработените во „Луфтханза“ по повод намалувањето на пензиските бенефиции, кој треба да почне денеска. Со штрајкот ќе бидат погодени летовите во домашниот авиосообраќај, почнувајќи од 11 часот денеска, па до утре пред полноќ, соопшти „Ферајнигунг кокпит синдикат“ (ВЦ).

Во соопштението на синдикатот се истакнува дека „Луфтханза“ одолжува и дека не го уважила компромисниот предлог на ВЦ, без разлика на седумте штрајкови на пилотскиот персонал, оддржани од април.

ВЦ изрази жалење за непријатностите што ќе ги имаат патниците поради штрајкот.

Пилотите, според важечките закони, можат од 56-тата година да заминат во предвремена платена пензија, а штрајкуваат поради планот на „Луфтханза“ да се зголеми наведената старосна граница за предвремена пензија и да ги вклучи и самите пилоти во финансирањето на своите пензии.

Минатата недела пилотите на авиопревозникот „Германвингс“, што е во состав на групацијата „Луфтханза“, оддржаа дванаестчасовен штрајк.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести