Свет

Пилотот на исчезнатиот малезиски авион алармирал дека тргнал во „погрешен правец“

Пилотот на исчезнатиот малезиски авион алармирал дека тргнал во „погрешен правец“

Еве што се случило со исчезнатиот малезиски авион. Пилотот на авионот алармирал дека авионот тргнал во „погрешен правец“, пренесува „Дејли експрес“.

Неговите дејствија ги појаснува еден искусен пилот, кој вели дека е значајно што се забележува разлика, а не „само слепо летање и завршување во Јужниот Океан“. Драмата се одвиваше на Божиќ, кога малезискиот авион полета од Оукленд во Нов Зеланд, а се упати во Куала Лумпур.

Само осум минути по полетувањето пилотот прашал во контролата зошто неговиот авион се упатил јужно кон Мелбурн, а не северно во насока на малезискиот главен град. По дискусијата со контролорите на летот тој продолжил да лета преку Тасманското Море и северно кон Куала Лумпур. Не се знае дали патниците биле информирани за драмата.

maleziski-2

Авиокомпанијата што ја менаџира контролата во Нив Зеланд рече дека немало простор за загриженост во однос на инцидентот, но потврдуваат дека во моментов се води истрага.

Имаме внатрешен тим за истражување што ќе го истражува случајот. Планот за летање што авиокомпанијата ни го достави беше за до Куала Лумпур, но по малку поинаква рута од онаа што пилотот ја очекуваше,  изјави портпаролот на компанијата.

Што најверојатно се случило со исчезнатиот малезиски авион, дознајте на следниот линк.