вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Пилотот на малезискиот авион се самоубил?

malezija pilot

Поврзани вести

Додека полицијата на Малезија ги истражува домовите на пилотите на малезискиот авион, кој што исчезна, постојат сомнежи дека еден од нив извршил самоубиство и така авионот се урнал.

„Логично е пилотот, а не киднаперот, да ги исклучи комуникациските системи“, рекол членот на одборот на Здруженијата на австралисти и меѓународни пилоти, Мајк Глин.

Малезискиот министер за сообраќај, Хишамудин Хусеин, рекол дека комуникациските системи во авионот се исклучени пред последниот радио контакт меѓу авионот и контролата на летање.

„Последното нешто што јас како пилот е сакам сомнежите да паднат на екипажот, но тоа веќе се случило два пати во историјата на авијацијата“, рекол Глин.

Тој смета дека полицијата која ги истражува домовите на пилотот и копилотот на исчезнатиот авион мора да ја земат можноста дека едниот од нив извршил самоубиство, па затоа намерно е урнато леталото.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести