четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Пилотот на малезискиот авион: Жена му го оставила, не бил во состојба да лета

Пилотот на исчезнатиот авион Захари не бил во состојба да лета. Кратко пред полетувањето дознал дека неговата сопруга сака да се отсели од заедничкиот дом.

pilot na malezija avion

Поврзани вести

Светот се’ уште е во шок по трагедијата која се случи со малезискиот авион, кој исчезна со 239 патници.

Според последните информации, пилотот  Захарија Ахмад Шах не бил вознемирен бидејќи неговата сопруга одлучила да се отсели од заедничкиот дом. Пилотот тоа го дознал пред кобното патување. Го одвел малезискиот авион на последно патување.

Пилотот на исчезнатиот авион Захари не бил во состојба да лета. Кратко пред полетувањето дознал дека неговата сопруга сака да се отсели од заедничкиот дом, открил негов близок пријател, пренесува Daily Mail. Иако Шах бил во врска со друга, страшно бил потресен од таа одлука.

„Тој е еден од најдобрите пилоти. Не сум медицински експерт, но со сето тоа што му се случуваше, убеден сум дека не бил во состојба да лета”, изјавил неговиот долгогодишен пријател, исто така пилот. Додал дека во последниот период неговиот живот бил во хаос.

Тој тврди дека постои можност Шах намерно да урнал авионот, а екипажот дознал за тоа кога веќе било доцна.

Овие тврдења се појавиле откако било откриено дека пилотот нагло го кренал авионот на преку 13.000 метри пред да исчезне од радарот. На таа висина останал 23 минути, а експертите објасниле дека по 12 минути авионот останал кислород, поради што патниците и екипажот паднале во несвест.

Експертите објаснуваат дека авионот летал додека не останал без гориво.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести