среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пипан: Победивме со последните атоми на енергија

Најважно е што победивме и што го сочувавме домашниот терен, рече Луковиќ.

Пипан: Победивме со последните атоми на енергија

Пипан: Победивме со последните атоми на енергија

Последни вести

Тренерот на македонскиот кошаркарски шампион Алеш Пипан беше задоволен од третата победа во низа што МЗТ Скопје Аеродром ја забележа вчеравечер во АБА лигата. Тој го нагласи силниот ритам на натпревари што го имаат неговите избраници.

– Дадовме се од себе и со последните атоми енергија победивме. Темпото е жестоко, имаме десет играчи и немаме време ниту за одмор ниту за поконкретен тренинг. Играчите се целосно исцрпени, а тоа го намалува квалитетот на натпреварите, но видовте дека борбеноста не изостанува. Имавме сигурно водство на крајот, но по сопствени грешки ѝ дозволивме на Цибона да се врати во игра. Оваа победа ни дава голема самодоверба и енергија за идните средби, изјави Пипан на прес-конференцијата по натпреварот со Цибона.

Еден од најзаслужните за победата на аеродромци беше Марко Луковиќ со 13 постигнати поени.

– Им честитам на моите соиграчи на победата. Тежок натпревар за двете екипи Како што знаете од самиот почеток на сезоната имаме доста проблеми со повредите, а играме два натпревари неделно. Најважно е што победивме и што го сочувавме домашниот терен, рече Луковиќ.

Кошаркарите на МЗТ Скопје со тесен резултат 69:68 ја остварија четвртата победа во АБА.

Следен предизвик им е Крка в сабота во Ново Место, а претходно, в среда МЗТ Скопје ги продолжува настапи во македонскиот шампионат против Кожув на домашен терен

Најчитани вести