Свет

Пирана му го одгриза прстот на седумгодишно дете

Пирана му го одгриза прстот на седумгодишно дете

Пирани нападнаа над 60 лица во Аргентина, пренесе „АП“. Неочекуваниот напад на крвожедните риби се случила во реката Рио Пиранија, блиску до Росарија, на околу 300 километри северно од главниот град Буенос Аирес.

Жртвите имаат траги од нападот по рацете и нозете. Најтешко повредено е седумгодишно дете, при што му бил ампутиран еден прст.

Ова е прв ваква напад на пирани за оваа сезона. Специјалистите тврдат дека рибите биле премногу агресивни.