понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Пишев: Заев држи лекции по морал, а дели тендери на роднини

vasil-500

Поврзани вести

Зоран Заев се замислил во улога на морализатор без при тоа да одговори на ниту едно од прашањата кои јавно му ги поставуваме, вели Васил Пишев од ВМРО ДПМНЕ.

„Континуирано со години го богати кланот Заеви и фамилијата Црвенковски и не најде време и трошка доблест да им одговори на редица прашања од граѓаните на Струмица. Да одговори за тоа како тоа блиските фирми ги добиват тендерите на општината. За каков морал станува збор кога господинот Заев дава тендери на неговата фамилија, на татко, брат, стрина, братучеди, а постојано се правда дека сите овие постапки се законски. Каков морал е ако тендерите ги добива вашиот прв братучед Трајче Заев во вредност од 1,8 милиони денари. Истиот тој братучед, кој извезуваше храна со сомнителен квалитет, доби тендер за набавка на храна од ЈП Комуналец“, вели Пишев.

Доколку Заев, вели Пишев, ја градеше Струмица без сите тие наведени проблеми кои сам ги создава дали и денес ќе имаше толку ветени, а неостварени работи. Можеби Струмица немаше да проблеми со поплавите, депониите, можеби насекаде ќе имаше канализација и водовод.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести