среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Писмена реакција за СДСМ за текстот: „СДСМ се бори за фотелји без избори“

Честитка од СДСМ по повод празникот католички Велигден

Честитка од СДСМ по повод празникот католички Велигден

Последни вести

Племенски беше начинот на којшто беше реализирано предизборието на последните двојни избори, што придонесе за нефер и недемократски избори.

Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се вознемирени бидејки најдиректно, не СДСМ, туку ОБСЕ/ОДИХР и Европската Комисија им соопшија на граѓаните на Република Македонија што се случува. Дека во земјава институциите се политизирани, дека “владеачките партии ги слепија државата и партиите“ , дека постои контрола на власта врз медиумите, постои селективна правда. Брисел побара од власта да овозможи опозицијата да функционира согласно нејзината улога.

Тоа би значело функционална демократија и поради тоа СДСМ ги бара 5 теми за разговор, како и техничка влада како единствен гарант за волјата на граѓаните.

Текстовите на Груевски и ВМРО-ДПМНЕ во Нетпрес и другите медиуми под нивна контрола, со надежи за тонење на опозицијата, нема да ја спасат власта од одговорноста дека тие ја тонат државата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести