вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Писториус се извини на родителите на убиената девојка

„Се уште го чувствувам мирисот на крвта“.

ubiec

Поврзани вести

Параолимпиецот Оскар Писториус денеска во судницата им се извини на родителите на неговата убиена девојка, затоа што пукаше во неа, мислејќи дека станува збор за разбојник.

На првиот ден од неговото сослушување во судот во Преторија, тој низ солзи рече дека жали за тоа што се случило.

– Сакав само да ја заштитам Рева. Се уште го чувствувам мирисот на крвта. Не можам да спијам навечер и се будам секое утро мислејќи на вас, рече вознемирениот покривајќи го лицето со рацете.

Убиството се случи на празникот Денот на вљубените минатата година во неговата куќа во елитниот дел на Преторија.

Писториус и тогаш и сега тврди дека Рева е убиена по грешка,откако тој пукал од својот револвер низ вратата во бањата,мислејќи дека таму има разбојник, не знаејќи дека во просторијата се наоѓа неговата девојка.

Обвинителството не го прифаќа ваквото објаснување и верува дека станува збор за убиство со умисла,по расправијата меѓу нив двајцата,откако дошле дома по славењето на празникот.

Соседите на спортистот тврдат дека пред истрелите,слушале бучна расправија, како и врисоци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести