петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пита готова за 15 минути

brza-pita

Последни вести

Состојки:
-500 г готови кори (15 вкупно на број)
-1 китка блитва
-500 грама урда
-малку сол, црн пипер, оригано, лук во прав
-малку масло за готвење

Начин на подготовка:

Блитвата се мие, се сечка на ситни парчиња и се пропржува. Се додаваат урдата, зачините и смесата се трга од оган. Се зeмаат по три кори, секоја се пропрскува со масло, се филува со филот и се витка како ролат. Се прават вкупно пет ролати, се редат на мрсна хартија во плех и се сечат на помали ролатчиња. Се печат во загреана рерна на 220 степени додека не заруменат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести