вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пита со сирење и зелје и домашни кори

pita so sirenje

Поврзани вести

Состојки:

ЗА КОРА:

500 гр. брашно

250 мл вода

пол лаж. сол

2 лаж. масло

ФИЛ:

издробено сирење 250 гр

2 јајца

пол. лаж сол

фил со зелје

зелје 500 гр

сирење 200 гр.

половина чаша павлака

2 јајца

1 лаж сол

Подготовка:

За кората соединете се, ако треба додадете уште брашно или вода. Тестото треба да биде еластично, да не се лепи за раце и оставете го половина час да отстои.Потоа поделете го на топчиња и почнете да развлекувате кори.

Секоја развлечена кора најпрво попрскајте ја со 2 лаж. масло па кората филувајте ја или со сирење или со зелје.Питата одозгора премачкајте ја со јајце и малку сирење.

Питата испечете ја на 200 степени, 35 минути.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести