вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 1

Пивото е здраво за срцето: Еве по колку треба да пиете на ден

pivo-53177

Последни вести

Ако сакате секој ден да пиете по едно пивце до две, вие во живот немате грижи, барем кога станува збор за здравјето на срцето. Според најновите истражувања, редовното конзумирање на пиво го смалува ризикот од срцев удар. Како што тврдат италјанските научници, кои истражувањето го направиле над 150 луѓе, иделаната количина за мажи се две мали пива на ден, а кај жените е доволно само едно.

– Аклохолот има моќ да го покачи ниовото на (HDL)холестеролот во крвта, но и со него не треба да се претерува. Имено, не само што ќе станете алкохоичари, туку и во некои слуачеви предизвикува појава на некои врсти на рак, тврдат научниците, но сепак се сложуваат со умерена количина на пиво, кои тврдат дека нема да штети по вашето здравје.

Најчитани вести