недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Пјонгјанг: Не го помагаме Хамас

Северна Кореја ги демантирала тврдењата дека го снабдува Хамас со ракети и дека на Хезболах му пружа материјална помош.

Mideast Israel Palestinians

Последни вести

Северна Кореја ги демантирала тврдењата дека го снабдува Хамас со ракети и дека на Хезболах му пружа материјална помош.

Пјонгјанг соопштил дека се работи за „чиста фикција“ и „злонамерни обиди“ Северна Кореја да се доведе во врска со судирите на Блискиот Исток.

Британскиот весник „Дејли Телеграф“ повикувајќи де на извори од западните служби за безбедност, минатиот викенд објавил дека палестинското исламистичко движење Хамас веќе платил аванс за дополнителни ракети и комуникациска опрема од Северна Кореја.

Неколку дена пред објавувањето на тој извештај, американскиот федерален судија во Вашингтон соопштил дека Северна Кореја ја снабдувала екстремистичката либанска организација Хезболах со напредно оружје, наведува АФП.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести