четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Пјонгјанг повторно тестираше балистички ракети

Северна Кореја која во 2005 година се прогласи за нуклеарна сила, веќе три години врши подземни нуклеарни проби кои предизвикуваат остри протести на меѓународната заедница.

raketi

Поврзани вести

Северна Кореја втор ден по ред испали ракети со краток дострел, објави денеска јужнокорејската агенција Јонхап, повикувајќи се на воени извори. Пјонгјанг испали 16 ракети земја-земја тип ФРОГ од полигонот кој се наоѓа во близина на градот Вонсон, на источниот брег на Северна Кореја.

Откако прелетале 60 километри, ракетите паднале во море. Пјонгјанг вчера испали околу 30 ракети кон морето спрема Јапонија.

Северна Кореја која во 2005 година се прогласи за нуклеарна сила, веќе три години врши подземни нуклеарни проби кои предизвикуваат остри протести на меѓународната заедница.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести