четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

ПКК бара прекин на огнот во Турција

pkk

Поврзани вести

Курдската работничка партија ПКК апелира до своите борци да ги запрат сите акции освен во случај кога ќе бидат нападнати.

Политичкото крило на ПКК – Сојуз на курдски општини наведе дека припадниците на ПКК треба да се воздржат со секакви акции кои би можеле да ги нарушат претстојните парламентарни избори во Турција, што се закажани на 1. ноември, пренесува МИА.

Соопштението од ПКК уследи неколку часа по двете експлозии во Анкара, при што загинаа најмалку 30 луѓе, а 126 се повредени.

Турската Влада нападот го оцени како терористички акт.

Најчитани вести