сабота, 19 август 2017  |  Вести денес: 33

Плантак доби отказ од Задар

Невен Плантак повеќе не е тренер на Задар, бидејќи хрватскиот клуб одлучи да ја прекине соработката со него по лошите резултати во регионалната кошаркарска АБА лига.

плантак

Поврзани вести

Незадоволството од работата на Плантак кај раководството на клубот кулминираше по поразот од Крка во неделата.

Задар му се заблагодарува на Плантак за големата желба и енергија која ја демонстрира при преземањето на функцијата, но за жал резултати изостанаа. Екипата не игра на очекуваното ниво и донесена е одлука дека е нужна промена на тренерското место, соопштија од далматинскиот клуб.

Се очекува Задар до крајот на неделата да назначи нов тренер.

Задар се наоѓа на последното (14.место) во АБА лигата со ефект од шест победи и 14 порази, исто колку што имаат и Мега и МЗТ Скопје Аеродром.

Најчитани вести