петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Платини: Готов е Блатер, ја нема мојата подршка

PLATINI BLATER GOTOV

Поврзани вести

Претседателот на УЕФА, Мишел Платини е во центарот на фудбалската јавност поради сензационалната изјава дека Сеп Блатер мора да се повлече од функцијата претседател на ФИФА.

“Повеќе ја нема мојата подршка, Блатер е готов. Се познаваме долг временски период, многу ми се допаѓа, но повеќе ја нема мојата подршка, нема да гласам за него, не сакам да добие уште еден мандат. Ја доби мојата подршка во 1998 година, но такво нешто нема да добие во 2014 година. Ја знае мојата одлика, знае дека нема да бидам покрај него. ФИФА има потреба од свеж воздух. Да, сакам да бидам претседател на ФИФА, но мојата кандидатура нема никаква допирна точка со Блатер. Јас добро знам што сакам, каква да ми биде иднината”, изјави Платини.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести