среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 41

Платини ќе го спаси ПСЖ и Манчестер Сити

platini ke go spasi

Поврзани вести

Претседателот на УЕФА, Мишел Платини, откри дека најбогатите клубови во Англија и Франција, Манчестер Сити и ПСЖ и во новата клупска сезона ќе бидат дел од Лигата на шампиони иако не ги почитуваат правилата на Финансискиот Фер-Плеј.

„Во мај ќе бидат објавени првите одлуки околу ФФП, но ќе има такви кои ќе бидат многу разочарани, мислам на тие кои посакуваа солзи и крв. Ќе има ригорозни казни, но нема да има клуб кој ќе биде исфрлен од некое клупско натпреварување. Јас не сум тука за да зборам за некој индивидуален клуб, но ПСЖ има еден уникатен модел на функционирање, еден уникатен економски модел. Експертите ќе кажат што е тука легално, што е регуларно, а што е нелегално. Моментално, јас не сум во состојба да дадам одговор на прашањето дали ПСЖ го почитува или не ФФП. Знам дека ПСЖ нема никаков проблем со францускиот закон”, изјави Платини.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести