четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Платини не е меѓу кандитатите за претседател на ФИФА

Мишел Платини не се најде меѓу петте кандидати за претседател на ФИФА што денеска беа одобрени од страна на специјалната комисија на светската куќа на фудбалот, која ги разгледуваше кандидатурите на сите оние кои беа заинтересирани за оваа функција.

Кандитатурата на Платини  за претседател на ФИФА ќе биде разгледана само ако се докаже дека е невин

Кандитатурата на Платини за претседател на ФИФА ќе биде разгледана само ако се докаже дека е невин

Поврзани вести

Актуелниот претседател на УЕФА моментно е суспендиран поради сомнеж дека земал мито од Сеп Блатер во висина од неполни два милиони евра.

Од ФИФА појаснуваат дека кандидатурата на Платини би можела дополнително да биде прифатена по истекот на суспензијата, доколку биде утврдено дека Французинот не е виновен за сериозните обвинувања на негова адреса.

Покрај Мишел Платини, не беше прифатена ниту кандидатурата на Муса Хасан Билити од Либерија, па се очекува трката за прв човек на ФИФА да се води меѓу Принц Али Хусеин, Шеик Салман, Жером Шампањ, Џани Инфанитино и Токи Сексвејл.

Најчитани вести