недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Платите во Европа помали за 30 отсто

evra

Последни вести

Помали плати за 30 отсто, а поголеми даноци во Европа поради кризата.

Португалија ги намали патите за околу 20 проценти во споредба со 2010 година, а платите на високите државни функционери е пониски за пет проценти во 2011 година. Истовремено оваа држава одлучи да ги замрзне платите и пензиите за 2012 и 2013 година, со исклучок на најниските пензии.

И вработените во Грција ќе зимаат помала плата, а 30 проценти оние во јавните претпријатија во сопственост на државата. Истовремено во период од четири години, односно од 2011 до 2015 година бројот на вработени во јавниот сектор е намален за 490.000 работни места.

Замрзнати плати, а истовремено и намалени за 25 проценти имаат и вработените во јавниот сектор во Романија, како и во Латвија. Литванија ги намали за 10 проценти платите на државните функционери, судии, службени лица, државни службеници, вработени во буџетските институции, додека за пет отсто платите на наставниците, вработените во социјалниот сектор, културата и одбраната.

За десет проценти се намалени платите и во Хрватска, во Шпанија за пет, а во Словенија платите на службениците се намалени за четири отсто од основната плата.

Кај сите земји истовремено се намалени јавните инвестиции, а има зголемување на даноците.

Шпанија ја зголеми стапката на ДДВ за проценти од 16 на 18 степени, Португалија по првичното зголемувње на стапката на ДДВ за два проценти во 2011 го зголеми за еден отсто, со што ДДВ од 20 проценти на 23 отсто. Унгарија ја зголеми стапката на ДДВ од 20 на 27 проценти, Грција во 2010 го зголеми ДДВ од 15 на 17 процнети, а во јануари 2011 година стапката на ДДВ дополнителни се зголеми за 2,5 проценти и достигна 20 отсто.

Романија ја зголеми стапката на ДДВ за два отсто. Латвија од 10 на 18 отсто, Хрватска од 23 на 25 проценти и Италија го зголеми ДДВ од 20 на 23,5 проценти.

Италија ја зголеми и стапката на персоналниот данок на доход за дополнителни пет проценти за вработени чии приходи се повисоки од 90 илјади евра и за 10 отсто за вработени чии приходи се повисоки од 150.000 евра годишно. Зголемување на персоналниот данок од 23 на 26 проценти е направено и во Латвија, во Литванија е зголемен данокот на добивка од 10 на 15 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести