недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Пленарна и комисиска седница на Собранието

На дневен ред на пленарната седница се Предлог на одлука за објавување јавен конкурс за избор на член на Комисијата за заштита на правото на слободен пристап до информации од јавен карактер и Предлог на закон за изменување на Законот за пратениците, по скратена постапка.

sobranie-500

Поврзани вести

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи четвртата пленарна седница, а ќе заседава и собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата.

На  дневен ред на пленарната седница се  Предлог на одлука за објавување јавен конкурс за избор на член на Комисијата за заштита на правото на слободен пристап до информации од јавен карактер и  Предлог на закон за изменување на Законот за пратениците, по скратена постапка.

Комисијата за прашања на изборите и именувањата ќе утврдува предлог-одлуки за избор на членови во делегациите на Собранието на Република Македонија во парламентарните собранија на Советот на Европа (ПС СЕ), Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ПС ОБСЕ), Интерпарламентарната унија (ИПУ), Централноевропската иницијатива (ПС ЦЕИ), Северноатлантската договорна организација (ПС НАТО), Парламентарното собрание на Медитеранот (ПС на Медитеранот),  Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПС ПСЈИЕ) и во Парламентарниот комитет за стабилизација и асоцијација.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести