петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Плевнелиев повика на национална зрелост

Пред почетокот на предизборната кампања да покажеме заедно дека можеме националните проблеми да ги извадиме надвор од предизборните битки, бидејќи најважни се реалните проблеми на луѓето, денеска од парламентарната говорница повика бугарскиот претседател Росен Плевнелиев,

plevneliev

Последни вести

Пред почетокот на предизборната кампања да покажеме заедно дека можеме националните проблеми да ги извадиме надвор од предизборните битки, бидејќи најважни се реалните проблеми на луѓето, денеска од парламентарната говорница повика бугарскиот претседател Росен Плевнелиев, пренесе МИА.

Тој се обратил кон нацијата и кон Народното Собрание и побарал политичка зрелост, дополнителна доза на стабилност во банкарскиот систем, актуализирање на буџетот на државата, можност на службената влада при итни потреби да води преговори и да склучува спогодби за надворешни заеми неопходни за стабилизацијата и социјалната заштита, јави БТА.

– Таквото решение ќе биде покажување политичка зрелост, подвлече Плевнелиев.

Претседателот на Бугарија ги спомена и најважните проблеми на луѓето: пензиите и здравствената заштита, подвлекувајќи дека тие не се од вчера и дека веќе утре нема да бидат решени.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести